top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Petryna-Kalinowska

Podsumowanie Konferencji "Powiedz Stop Wypaleniu zawodowemu"


22 listopada w Warszawie ruszyła akcja Ugryź Problem Wypalenia Zawodowego, którą zainaugurowała Konferencja poświęcona temu zagadnieniu pod tytułem „Powiedz Stop Wypaleniu Zawodowemu”. Przez całą sobotę specjaliści z różnych dziedzin odnosili się do zjawiska wypalenia ze swojej perspektywy pokazując jego wielowymiarowy charakter. Przed południem odbyły się wykłady i teoretyczne wprowadzenie do zagadnienia, a po południu panel warsztatowy i zajęcia praktyczne. Był to bardzo poruszający dla nas czas, piękna energia, otwartość i chęć dzielenia się swoimi, często trudnymi doświadczeniami, autentyczność kontaktu, radość i trud wspólnego poszukiwania rozwiązań. W wydarzeniu wzięło udział około 50 osób reprezentujących różne zawody od pracowników korporacji, administracji państwowej, przez prywatnych przedsiębiorców, po coachów i trenerów. Wszystkim serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i zapraszamy do skorzystania z zaplanowanych do 7 grudnia warsztatów.

Poniżej krótka relacja z wykładów i warsztatów.

„Nie wypali się ten, kto nigdy nie płoną” tymi słowami Jeffa Schmidta

Iza Petryna-Kalinowska odniosła się do problemu wypalenia zawodowego, który dotyka pracowników ambitnych i bardzo zaangażowanych w pracę. Mówiła też, o tym w jakim stopniu perfekcjonizm może być niszczący i dysfunkcjonalny, kiedy pracownik wkłada ekstremalnie dużo wysiłku by uzyskać 100% skuteczności i jednocześnie wątpi w swoje kompetencje i krytycznie odnosi się do swoich osiągnięć. Poruszyła też temat wysokiego poziomu lęku przed oceną z zewnątrz, która towarzyszy perfekcjonistom oraz przedstawiła mechanizm działania wybuchowej mieszanki jaką jest połączenie perfekcjonizmu ze stresem i presją.

Na wykładzie można było też dowiedzieć się jakie są główne objawy towarzyszące wypaleniu oraz w jaki sposób można mu skutecznie zapobiegać

Z kolei Agata Królikowska-Trocińska pokazała wypalenie zawodowe z perspektywy psychoterapii. Mówiła o dwóch stanach w których funkcjonuje człowiek – moblilizacji i relaksacji i o tym jak ten mechanizm jest zakłócony u osób, które doświadczają wypalenia zawodowego. Zwróciła uwagę na różnice pomiędzy pracoholizmem, który jest kompulsją, a wypaleniem, które jest stanem wyczerpania. Mówiła też o tym, że osoba wypalona jest w ciągłym zacisku, który odcina ją od jej potrzeb, intuicji i kreatywności i o tym, że rozwój jest otworzeniem się, przepływem, kontaktem ze sobą i swoim ciałem. Z wykładu mogliśmy dowiedzieć się także o kilku fazach jakie przechodzą osoby wypalone zawodowo i o tym jak psychoterapia może im pomóc wyjść z tego stanu.

Justyna Oska wprowadziła nas w biologiczne aspekty związane ze stresem. Jego fizjologię, wpływ na organizm. Pokazała czym ten stres jest, jak można rozpoznać go w ciele – o efekcie zebry i mózgu gadzim, który to odpowiada, za reakcje w ciele związane z czynnikami stresogennymi. Mówiła też w jaki sposób zatrzymana energia do działania wywołana przez reakcję stresową wpływa na nasze ciało i jak ją uwolnić.

Pasjonujący i poruszający wykład, o tym jak dużą rolę odgrywa dieta w naszym codziennem życiu dała Magda Brejdygnat. Magda podzieliła się swoją osobistą historią wyleczenia z nieuleczalnej choroby jaką jest astma przez zmianę sposobu życia. Opowiedziała też o tym w jaki sposób stres działa na nasze ciało i za pomocą jakich produktów można go neutralizować.

„Dbamy bardziej o nasze samochody niż o to co wkładamy do ust. Być może dlatego, że za samochód musieliśmy zapłacić a ciało dostaliśmy za darmo. Być może też dlatego, że nasze ciało w przeciwieństwie do samochodu tak wiele może znieść.” Po wykładzie większość uczestników rzuciła się na przyniesione przez nią jabłka, chociaż pokusa skosztowania pysznych ciastek była duża.

Na koniec Joanna Kuźmicz, opowiedziała jak stworzyć markę „TY”. Jakich błędów nie popłeniać kiedy chcemy rozpocząć działalność na własną rękę, co powinniśmy wcześniej sprawdzić, co przygotować. Poprosiła uczestników konferencji o wypisanie na kartkach przynajmniej 50 umiejętności, jakie opanowali w swoim życiu. I chociaż co roku uczymy się średnio kilkunastu nowych rzeczy to zadanie to okazało się dla wielu osób trudne. Justyna zachęcała też wszystkich, którzy myślą o otworzeniu własnej działalności do stworzenia biznes planu „Marka – TY” i zainspirowała nas do lektury książki „Model Biznesowy Ty” Timothy’ego Clark’a.

Po południu odbył się panel warsztatowy. Zainteresowani mogli wziąć udział w warsztatach dotyczących zarządzania stresem i w praktyczny sposób poznać ćwiczenia i techniki potrzebne do relaksacji, które możemy stosować w domu jak i w pracy. Na warsztacie „w poszukiwaniu pracy z pasją” uczestnicy mogli powrócić do czasów z dzieciństwa kiedy nasze naturalne zdolności takie jak kreatywność, spontaniczność czy umiejętność cieszenia się prostymi rzeczami były dla nas dostępne w nieograniczonych zasobach. Korzystając modelu opracowanego przez Tal Ben Saharaha poszukiwali pracy, która dałaby im poczucie spełnienia i satysfakcji. Na wieczornym warsztacie z medytacji uczestnicy mogli poczuć dobrodziejstwa płynące z relaksacji, byciu tu i teraz, byciu świadomym swojego ciała i leczniczego działania oddechu połączonego z wizualizacją.

jeszcze raz wszystkim uczestnikom dziękujemy za przybycie

Zespół Konferencji

Iza, Agata, Justyna, Magda, Joanna


4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page