top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Petryna-Kalinowska

Kryzys jako szansa na wzrost

Za każdym razem kiedy doświadczamy głębokiego kryzysu, możemy mierzyć się z chęcią zanużenia się w smutku, rzucenia się w poszukiwanie tego co zostało nam odebrane, by walczyć o to, aby to odzyskać dokładnie takie, jakie było, nie będąc gotowym do odkrycia znaczenia tego doświadczenia i przyjęcia go takim jakie jest.


„Jest wiele zakończeń i początków. Pomiędzy początkiem a końcem jest też zawsze króciutki moment, gdy możliwa jest przemiana, głęboka i nieprzewidywalna. Odnalezienie go i uchwycenie, przyjęcie i przejście w nim przemiany - oto kroki w ewolucji. Oto moment chaosu, wyższego porządku, nieładu bogów będącego wciąż ładem. Rhoda Lerman „the book of the night”


Marion Murdock do opisania tego momentu używa metafory „Zstąpienia”. „Zstąpienie jest przymusem, wszystkie staramy się go uniknąć, ale w którymś momencie naszego życia podróżujemy w głąb nas samych. Nie jest to wyczekiwana podróż, jednak niezmiennie wzmacnia kobietę i jej poczucie samej siebie”.


„Kobieta, która dokonała Zstąpienia, doświadczyła pożerającego, niszczącego aspektu pierwiastka kobiecego, działającego w służbie śmierci i odbudowy jej samej. Po tej suchej i jałowej separacji od życia na „górze” tęskni do wilgotnego i zielonego, soczystego aspektu kreatywnego pierwiastka kobiecego. Kiedy zaczyna napływać kreatywność, kobieta która do tej pory czuła się odcięta od swojej kobiecej natury, może powoli zacząć odzyskiwać swoje ja. Ta odnowa następuje często w ogrodzie, w kuchni, po przez dekorowanie domu, w relacji, w tkaniu, pisaniu lub tańcu. Jej poczucie estetyki, zmysłowości ożywa, odświeża ją kolor, zapach, smak, dotyk i dźwięk.”


Świadome przejście transformacji jest trudne, wymaga od nas otworzenia się na zmianę, na niewiadomą, na zaufanie, że proces, w który wchodzimy jest dla nas dobry. Będziemy potrzebowały odwagi, aby porzucić dawne sposoby działania, nawyki i rozbroić mechanizmy obronne, by dać nam szansę na nowe możliwości, na doświadczenie nas inaczej, pełniej, głębiej, na stworzenie nowej tożsamości.
Obraz autorstwa <a href="https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/koncepcyjny-portret-kobiecej-sylwetki_32521897.htm#query=taniec%20wspolczesny&position=9&from_view=search&track=ais">Freepik</a>25 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page