top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraIza Petryna-Kalinowska

Teatr Hothaus

Przez pewien czas byłam związana z krakowskim teatrem Hothaus. Teatr kilka razy zmieniał miejsce, ze względu na barwną postać naszego Dyrektora. W końcu przeniósł się do pięknego, zabytkowego budynku na terenie Szpitala dla Psychicznie Chorych. Było to miejsce niezwykłe. Już przez samo swoje położenie i historię, ale również przez to, co kryło w środku.

W Teatrze przy ul. Babińskiego w Krakowie prowadzone były warsztaty artystyczne. Wielu chorych odnajdywało ulgę dla swojego cierpienia po przez tworzenie sztuki. Na ścianach wisiały niezwykłe obrazy, które zasługiwały na miejsce w renomowanych Galeriach Sztuki i naprawdę było i jest ogromną niesprawiedliwością względem Artystów, a również i wielką stratą dla szerszego kręgu wielbicieli malarstwa, że zostały zamknięte, w tym mało odwiedzanym przez osoby z zewnątrz, miejscu.

Jego bywalcy tworzyli też inne formy sztuki. Takie jak poezja, poprzez obcowanie z którą, można było doznać najgłębszych wzruszeń, poznając od środka świat zmagającego się z chorobą Autora. W okresie świąt odbywały się tam kiermasze, na których sprzedawano zrobione z duża miłością i starannością dekoracje.

W ramach współpracy ze szpitalem i w podziękowaniu za udostępnione miejsce my jako zespół Teatru Hothaus razem z Pacjentami uczęszczającymi na warsztaty teatralne tworzyliśmy wspólnie również spektakle, dzięki temu mogłam być świadkiem jak uzdrawiające działanie na psychiczne cierpienia mają różnorodne formy ekspresji teatralnej.


12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page