Posiada wiedzę psychologiczną oraz wiedzę na temat procesu terapeutycznego. Zdobywa niezbędne doświadczenie i pracuje pod okiem Superwizora (czyli bardziej doświadczonego Terapeuty), aby jego praca była jak najwyższej jakości. Jest na tyle obecny w realcji, aby Klient czuł się bezpiecznie i mógł się otworzyć. Jednocześńie zostawia miejsce dla niego do eksploracji, doświadczania nowych sytuacji, poszukiwania rozwiązań. Pokazuje mu swoją perspektywę danej sytuacji i prowokuje do nowych odkryć.
Terapeuta tworzy przestrzeń, w której może zaistnić kontakt - bezpieczny, dający nadzieję. I krok po kroku tworzy się relacja. Jest to relacja dialogująca, oparta na wzajemnym szacunku, poszanowaniu fenomenu Klienta i Terapeuty. Dzięki tej relacji, Klient będzie mógł doświadczyć innego niż dotychczas istnienia z drugim człowiekiem, wypróbowania innych niż dotychczasowe sposobów funkcjonowania i zdecydowania, które z nich chce zatrzymać, a które porzucić.
Terapeuta jest odpowiedzialny za proces, daje swoje doświadczenie, uwagę, zadając pytania i uważnie słuchając, a także dzieląc się swoimi spostrzeżeniami, doświadczeniem i emocjami, pomaga klientowi odnaleźć drogę do jego ukrytego potencjału i własną definicję szczęścia, potrzeb, sposobów ich zaspakajania.